Najdziwniejsze języki świata

Bez znajomości języków obcych obecnie ani rusz. Są niezbędne do pracy, nauki, pomocne w podróżowaniu. Na anszej planecie porozumiewamy się niezliczoną ilością języków i dialektów, jednak niektóre z nich są wyjątkowo niespotykane i wyjątkowe. Oto krótki opis kilku z nich.


• Język silbo – używany jedynie na Wyspach Kanaryjskich, ma jedynie dwie samogłoski i cztery spółgłoski oraz opiera się na gwizdaniu. Powstał by porozumiewać się na dalekie odległości, a obecnie zagrożony jest wymarciem.
• Język nuxalk – posługują się nim Indianie zamieszkujący pewien obszar Kanady. Jego wyjątkowość polega na tym, że przez brak samogłosek nie można w jego przypadku podzielić wyrazów na sylaby.
• Język piraha występujący w Brazylii to język plemienia o tej samej nazwie. Dlaczego pojawia się na tej liście? Co ciekawe, nie posiada liczebników i kolorów – jedynie słowa mało i dużo, jasny czy ciemny. Nie nazywa się również członków rodziny, jedynie dzieci i rodziców – matka i ojciec to w języku piraha jedno słowo.
• Język sentinel to natomiast jeden z nielicznych języków, który nie został zbadany przez naukowców. Wyspa Sentinel, na której się go używa, należy do Indii, a zamieszkujący ją lub pierwotny nigdy jej nie opuścił. Tubylcy są agresywni i ostrzeliwują zatrutymi strzałami obcych, z tego też powodu udało im się przetrwać.


To jedynie kilka przykładów dziwnych i nieznanych języków naszej planety – ten temat jest niezwykle ciekawy – warto się w nim zagłębić i posłuchać wymienionych języków w sieci – to naprawdę intrygujące!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *