Jak poprawić swoją pamięć i koncentrację?

Masz problemy z pamięcią? Nie potrafisz się skoncentrować na wykonywanej pracy? Poniżej znajdziesz kilka prostych zabiegów i sposobów, dzięki którym poprawi się Twoja percepcja.


Pierwszym problemem może być dieta. Obecnie brniemy przez życie z podwojoną prędkością, nie mając czasu na zdrowy i kompletny posiłek. Prowadzi to do rozkojarzenia, problemu z pamięcią, nawet do depresji. Co zrobić, aby tego uniknąć? Przede wszystkim musimy dostarczyć organizmowi witamin z grupy B, a zwłaszcza B4 (cholina) i B3 (niacyna). Należy również uzupełnić lecytynę, magnez, fosfor, cynk, żelazo i potas. Źródłem tych pierwiastków i minerałów są soja, groch, indyk, pełne ziarna zbóż, orzechy, warzywa, rośliny strączkowe, tuńczyk, rodzynki czy słonecznik. Ważny jest też cukier – na poprawę nastroju, a  zarazem koncentracji, pomocna będzie tabliczka czekolady, która uzupełni energię i polepszy nastrój.


Ruch. Sport. Nasz mózg musi być stale dotleniony. Bardzo ważne jest, aby zagospodarować sobie kilkanaście minut w ciągu dnia na ćwiczenia. Nie musi to być siłownia. Masz blisko do pracy – pojedź tam na rowerze albo się przespaceruj. Masz wolny weekend – przejdź się w góry. Ciągły ruch wspomaga układ nerwowy i krwioobieg, które odpowiedzialne są za działanie naszego mózgu. Popularne stają się: joga i trening tai chi.


Ćwiczenia dla pamięci. Mózg to mięsień i ciągle trzeba go ćwiczyć. Usłyszysz w radiu piosenkę, staraj się ją zapamiętać. Dużo wspominaj, to bardzo pomaga, zwłaszcza układanie ważnych dla ciebie dat w kolejności chronologicznej. Przykładowo możesz sobie ułożyć w głowie roczny kalendarz urodzin członków swojej rodziny i najbliższych przyjaciół.


Na koniec – ważny jest sen. Człowiek wyspany, to człowiek skoncentrowany. Wszyscy dobrze znamy uczucie rozkojarzenia i rozdrażnienia, które doskwiera nam, gdy „wstaniemy lewą nogą” i gdy „kleją się nam powieki”. Spróbujmy pójść spać wcześniej. Jeśli jest coś, co może poczekać do jutra, niech tak będzie. Zdrowy sen to podstawa zdrowego trybu życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *