Witamy na stronie Dobra Edukacja


Jak poprawić swoją pamięć i koncentrację?

Masz problemy z pamięcią? Nie potrafisz się skoncentrować na wykonywanej pracy? Poniżej znajdziesz kilka prostych zabiegów i sposobów, dzięki którym poprawi się Twoja percepcja.


Pierwszym problemem może być dieta. Obecnie brniemy przez życie z podwojoną prędkością, nie mając czasu na zdrowy i kompletny posiłek. Prowadzi to do rozkojarzenia, problemu z pamięcią, nawet do depresji. Co zrobić, aby tego uniknąć? Przede wszystkim musimy dostarczyć organizmowi witamin z grupy B, a zwłaszcza B4 (cholina) i B3 (niacyna). Należy również uzupełnić lecytynę, magnez, fosfor, cynk, żelazo i potas. Źródłem tych pierwiastków i minerałów są soja, groch, indyk, pełne ziarna zbóż, orzechy, warzywa, rośliny strączkowe, tuńczyk, rodzynki czy słonecznik. Ważny jest też cukier – na poprawę nastroju, a  zarazem koncentracji, pomocna będzie tabliczka czekolady, która uzupełni energię i polepszy nastrój.


Ruch. Sport. Nasz mózg musi być stale dotleniony. Bardzo ważne jest, aby zagospodarować sobie kilkanaście minut w ciągu dnia na ćwiczenia. Nie musi to być siłownia. Masz blisko do pracy - pojedź tam na rowerze albo się przespaceruj. Masz wolny weekend - przejdź się w góry. Ciągły ruch wspomaga układ nerwowy i krwioobieg, które odpowiedzialne są za działanie naszego mózgu. Popularne stają się: joga i trening tai chi.


Ćwiczenia dla pamięci. Mózg to mięsień i ciągle trzeba go ćwiczyć. Usłyszysz w radiu piosenkę, staraj się ją zapamiętać. Dużo wspominaj, to bardzo pomaga, zwłaszcza układanie ważnych dla ciebie dat w kolejności chronologicznej. Przykładowo możesz sobie ułożyć w głowie roczny kalendarz urodzin członków swojej rodziny i najbliższych przyjaciół.


Na koniec – ważny jest sen. Człowiek wyspany, to człowiek skoncentrowany. Wszyscy dobrze znamy uczucie rozkojarzenia i rozdrażnienia, które doskwiera nam, gdy „wstaniemy lewą nogą” i gdy „kleją się nam powieki”. Spróbujmy pójść spać wcześniej. Jeśli jest coś, co może poczekać do jutra, niech tak będzie. Zdrowy sen to podstawa zdrowego trybu życia.

<< Wróć do poprzedniej strony