Witamy na stronie Dobra Edukacja


Szkolna wyprawka

Szkolna wyprawka i jej koszt

W drugiej połowie wakacji rodzice zaczynają kompletować szkolną wyprawkę swojej pociechy. Okazuje się, że koszt ekwipunku z roku na rok jest coraz wyższy. To nie tylko podręczniki, zeszyty i podstawowe przybory szkolne, ale także masa innych, potrzebnych dziecku rzeczy. Okazuje się, że owszem, rzeczy te są drogie, ale szkolna wyprawka kosztuje tak dużo nie z powodu cen, a rosnących potrzeb dzieci i chęci rodziców, by dziecko miało wszystko.

Szkolna wyprawka – co się na nią składa?

Podstawową kwestią są oczywiście podręczniki. Nowe podręczniki kosztują dużo, a przecież można sporo zaoszczędzić odkupując książki od uczniów starszych klas. Niegdyś była to praktyka całkowicie normalna. Obecnie spora część rodziców dba o to, by ich dzieci miały wszystko nowe. Szkolna wyprawka to także zeszyty oraz okładki na nie. Kolejną istotną kwestią jest plecak bądź tornister szkolny, piórnik i worek na buty. Kupowanie co roku nowego plecaka czy piórnika stało się modne, tymczasem w wielu przypadkach zeszłoroczne tornistry są w całkiem dobrym stanie. Szkolna wyprawka to również (w zależności od stopnia edukacji) długopisy, kredki, flamastry, farby, plastelina, bloki rysunkowe i techniczne, nożyczki, linijka, cyrkiel i szereg innych artykułów.

Szkolna wyprawka to także nowe ubrania?

O ile stój na zajęcia wychowania fizycznego czy trampki przeznaczone do chodzenia po szkolnych korytarzach są zakupem obowiązkowym, o tyle nowe ubrania niekoniecznie. Zwykle jednak końcówka wakacji to czas, w którym zaopatrujemy nasze pociechy w nowe ubrania i buty. W ten sposób akcentujemy nowy etap w życiu dziecka, ale też zwyczajne uzupełniamy braki w jego garderobie. Pamiętajmy, że dzieci szybko rosną, a i o ubrania dbają znacznie gorzej aniżeli osoby dorosłe. Rodzice kupują nowe ubrania także z innych przyczyn. Chcą się pochwalić ładnie ubranym dzieckiem i sprawić, by ich pociecha nie odbiegała wyglądem od grona rówieśników.

Szkolna wyprawka i jej koszt

Dla zamożnych rodziców wydatek na wyprawkę szkolną nie będzie odczuwalny, nawet jeśli są rodzicami więcej niż jednego dziecka. Biedniejsze rodziny artykuły szkolne wybierają z większą uwagą. W przypadku rodzin wielodzietnych szkolna wyprawka może znacznie nadwerężyć rodzinny budżet. Ogromnym wsparciem dla biedniejszych rodzin jest rządowy program „500+”.

<< Wróć do poprzedniej strony