Witamy na stronie Dobra Edukacja


Na co zwrócić uwagę wybierając szkołę językową dla dziecka?

Uczenie dziecka języka obcego już od najmłodszych lat przynosi mnóstwo korzyści. Rodzice mogą przekazywać im wiedzę samodzielnie, zapisać je na dodatkowe zajęcia w szkole podstawowej lub skorzystać z oferty szkół językowych. To ostatnie rozwiązanie jest bardzo dobre, jednak trzeba uważać, by nie trafić na niekompetentnych oszustów, których niestety nie brakuje. Wiemy, że dobro dziecka jest dla rodzica najważniejsze dlatego postanowiliśmy podpowiedzieć na co zwracać uwagę wybierając placówkę edukacyjną.
1. Dowiedz się jakie szkoła ma doświadczenie. To ile szkoła działa na rynku może Ci o niej dużo powiedzieć. Zwróć uwagę również na poziom zróżnicowania oferty. Zazwyczaj te mocno rozbudowane świadczą o sporym zainteresowaniu kursantów i dostosowywaniu propozycji do ich potrzeb.
2. Dowiedz się, czy kryterium tworzenia grup stanowią wiek i poziom znajomości języka. Jeśli tak, to masz do czynienia z profesjonalną placówką edukacją, która dba, by dzieci rzeczywiście mogły poszerzać swoją wiedzę, a poziom nauki był dostosowany do ich umiejętności.
3. Dopytaj o to, ile osób znajduje się w jednej grupie. Zdecydowanie dzieci lepiej się uczą, gdy przebywają w grupach liczących nie więcej niż sześć czy osiem osób, bo tylko wtedy lektor/nauczyciel jest w stanie poświęcić odpowiednią ilość uwagi każdemu z nich.
4. Sprawdź, jak wyglądają klasy. Zanim poślesz dziecko na zajęcia do wybranej szkoły językowej, najpierw zorientuj się jak wyglądają klasy. Powinny być czyste, przestronne i bezpieczne. Jak wiadomo, dzieci są w ciągłym ruchu, więc przestrzeń, w której będą przebywać musi być do tego przystosowana.
5. Dowiedz się, czy opiekę nad grupą będzie sprawowała osoba z wykształceniem metodycznym. Oczywiście zajęcia mogą prowadzić lektorzy, jednak całość kursu powinna przebiegać pod czujnym okiem wykwalifikowanego pedagoga. Powinien on również pozostawać do dyspozycji rodziców, by mogli z nim omówić ewentualne wątpliwości.
6. Poproś o przedstawienie programu nauczania. Każda specjalistyczna szkoła językowa powinna dysponować szczegółowo opracowanym programem nauczania, który musi systematycznie realizować. Jeśli takowego nie posiada, to lepiej zrezygnuj z jej usług.
7. Dowiedz się w jaki sposób nauczyciele będą monitorować postępy w nauce Twojego dziecka i w jaki sposób będą Cię o nich informować. Przepływ tego rodzaju wiadomości jest bardzo ważny i pozwoli Ci ocenić kompetencję osób prowadzących zajęcia.
8. Dopytaj czy możesz wziąć udział w zajęciach, by obserwować jak są one przeprowadzane i jak czuje się na nich Twoje dziecko. Profesjonalne szkoły językowe nie mają nic przeciwko temu, a nawet specjalnie organizują takie zajęcia, by rodzice zyskali pewność, że są pod dobrą opieką.
9. Sprawdź czy lektor ma wykształcenie pedagogiczne, które ułatwi mu pracę z dziećmi. Nie jest ono obowiązkowe, ale mocno się przydaje i sprawia, że osoba prowadząca zajęcia uzyskuje lepszy kontakt z małymi uczestnikami zajęć.
10. Weź pod uwagę rekomendacje. Szkoła językowa, którą polecą Ci Twoi znajomi lub bliska rodzina z pewnością dba o poziom oferowanych usług, a świadczą o tym zadowoleni klienci. Jeśli nie możesz skorzystać z ich pomocy, to zapoznaj się z opiniami krążącymi w Internecie. Na ich podstawie będziesz mógł wysnuć odpowiednie wnioski.
11. Skontroluj cenę. Wysokie standardy oferowane w szkołach językowych wiążą się z wyższą ceną, więc weź to pod uwagę w trakcie dokonywania wyboru. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że dziecko na tym skorzysta niż wyrzuca pieniądze w błoto.

<< Wróć do poprzedniej strony