Witamy na stronie Dobra Edukacja


Liceum przez Internet

Liceum przez Internet – czy warto?

W kontekście polskich szkół internetowych wiele mówi się o edukacji najmłodszych oraz młodzieży w wieku gimnazjalnym. W Polsce obowiązek szkolny obejmuje osoby do ukończenia 18 roku życia. Pozostaje pytanie, czy osoby starsze również mogą zdobyć kolejny szczebel edukacji przez Internet? Czasem uczestnictwo w standardowych zajęciach szkolnych utrudnia choroba, a czasem młody człowiek u progu pełnoletności jest zmuszony podjąć zatrudnienie i nie ma czasu chodzić do szkoły. Co w takiej sytuacji, czy może ukończyć liceum przez Internet?

W Polsce istnieją stacjonarne licea dla dorosłych

Liceum dla dorosłych jest dobrym pomysłem dla osób, które od wczesnych godzin porannych pracują na etacie, a popołudnia mają wolne. Licea dla dorosłych zwykle działają w trybie wieczorowym bądź zaocznym, a więc tak, by nie koligować z pracą uczniów. Do szkoły średniej mogą uczęszczać zarówno osoby bo szkole podstawowej dawnego typu (8 lat), gimnazjum bądź zasadniczej szkole zawodowej. W przypadku absolwentów szkoły podstawowej i gimnazjum, nauka zwykle trwa trzy lata, czyli tyle samo, ile w tradycyjnej szkole. Absolwenci ZSZ realizują program dwuletni. Po ukończeniu liceum dla dorosłych można (ale nie trzeba) przystąpić do egzaminy dojrzałości – matury.

Liceum przez Internet czy stacjonarne liceum dla dorosłych

Osoby schorowane, mimo iż często dysponują większą ilością wolnego czasu, nie zawsze mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnego liceum dla dorosłych. To z myślą o nich powstało liceum przez Internet. Oczywiście, liceum tego typu może ukończyć również osoba całkowicie zdrowa, ale z różnych względów niemogąca podjąć nauki w szkole stacjonarnej (przebywa za granicą, wychowuje dzieci, jest zapracowana, itd.).

Liceum przez Internet – jak wygląda edukacja?

Edukacja trwa trzy lata. Lekcje pobierane są wyłącznie drogą internetową. Poziom nauczania jest dobry, choć to od ucznia zależy, jak mocno przyłoży się do nauki i ile czasu na nią poświęci. Uczyć można się w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu – wystarczy komputer/ laptop oraz dostęp do Internetu. Liceum przez Internet umożliwia podejście do matury na takich samych zasadach jak w każdej innej szkole średniej na terenie Polski.

<< Wróć do poprzedniej strony