Witamy na stronie Dobra Edukacja


E-learning

E-nauczanie, e-learning to termin określający sposób oznacza wspomagania procesu dydaktyki za pomocą komputerów osobistych oraz Internetu. E-learning umożliwia kształcenie się, ukończenie wszelkiego rodzaju kursów i szkoleń, a nawet studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej, czyli po prostu bez przymusu wychodzenia z domu. Wystarczy, tylko być posiadaczem komputera z dostępem do Internetu - i można zostać członkiem szkoły prowadzącej zajęcia na płaszczyźnie wirtualnej. Uzupełnia to tylko tradycyjny proces nauczania, e–learning to tylko jeden z elementów edukacji, bowiem edukacja w czasie rzeczywistym dotyczy znacznie obszerniejszego zasięgu usług niż e-learning. Termin e-learning, tak jak i techniki uczenia się oraz technologie kształcenia, dotyczy stosowania w nauczaniu technologii elektronicznej o dużo szerszym zakresie niż w ramach standarowych szkoleń komputerowych, czy też nauczania wspomaganego komputerowo z połowy lat osiemdziesiątych. Jest to też termin o szerszy od pojęć nauczania i edukacji online, które oznaczają nauczanie tylko przez sieć internetową. W przypadku zastosowania technologii mobilnych, używane jest także pojęcie M-learningu.

E-learning to nauczanie na odległość oraz przede wszystkim nauczanie elastyczne. Często jest łączony ze standardowym nauczaniem w formie różnych kursów mieszanych.

E-learning niesie ze sobą mnóstwo korzyści - osoba, która decyduje się na taki kurs sama decyduje o szybkości przyswajania wiedzy i godzinie podjęcia nauki. Taki model nauczania jest bardzo elastyczny i likwiduje bariery terytorialne. e-Nauczanie jest kompletną i w pełni funkcjonalną platformą edukacyjną, która wspomaga kształcenie z wykorzystaniem nowoczesnych technik, takich jak e-learning czy blended-learning.

E-learning pojawił się wraz z Internetem w połowie lat osiemdziesiątych. Początkowo była to jedynie metoda wspierająca nauczanie, jednak jej ciągły rozwój i doskonalenie oraz pojawianie się coraz to nowocześniejsczych rozwiązań technologicznych sprawiło, że obecnie e-nauczanie zapewnia prawie takie same możliwości dydaktyczne, jak nauczanie stacjonarne. Transmisje video w czasie rzeczywistym, grupowe konferencje, przesyłanie dużych plików oraz praktycznie nieograniczony czasowo i geograficznie dostęp do materiałów naukowych to jedne z wielu zalet Internetu, które z powodzeniem funkcjonuje w nauczaniu online.
W Polsce podstawy programowe wyznaczone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) realizowane są w formie bloków tematycznych. Uczniowie przyswajają materiał podczas spotkaniu na żywo z nauczycielem. W lekcji uczestniczy kilkuosobowa grupa. Takie zajęcia organizowane są w soboty, czy okazjonalnie w piątkowe wieczory. Ale oprócz kontaktu z nauczycielem w trakcie lekcji, uczeń może zgłosić się do niego również po wskazówki, czy rady poza wyznaczonymi godzinami zajęć.

Na platformach szkół internetowych dostępne są także materiały wspomagające e-nauczanie. Dzięki temu nauka staje się bardziej efektywna. Pomoce te są tak opracowane, aby maksymalnie skupić uwagę i przekazać uczniowi, w najbardziej łatwy i czytelny dla niego sposób, informacje dotyczące danego zagadnienia. Zazwyczaj materiały w formie plików niezbędnych do e-nauczania są dostępne na platformie bez żadnych ograniczeń. Naukę można zacząć w każdej chwili. Ponadto, w dowolnym momencie czasu, można powrócić do opanowanego wcześniej tematu i zawsze w razie potrzeby go powtórzyć. Ponieważ czas nauki jest bardzo elastyczny, dlatego można go dopasować do indywidualnych potrzeb każdego z uczniów tak, by łatwo dało się pogodzić naukę online z innymi obowiązkami.

<< Wróć do poprzedniej strony