Witamy na stronie Dobra Edukacja


E-learning i jego zalety

E-lerning to nowoczesny sposób uczenia się przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych mediów elektronicznych np. internetu, filmów audio, telewizji iteratywnej. Cieszy się ogromną popularnością w firmach, niektórych instytucjach a także szkołach. E-learning to bardzo wygodna metoda nauki, która posiada mnóstwo zalet. Te najważniejsze wymieniam poniżej.

Przede wszystkim nauka online pozwala znacznie ograniczyć koszty edukacji. Dzięki niej można zrezygnować z konieczności wynajęcia lokalu, zatrudniania kadry nauczycielskiej oraz ograniczyć ilość podróży, które trzeba odbyć by dotrzeć na zajęcia. To z kolei powoduje, że można zaoszczędzić sporą ilość czasu. Pracownik bądź uczeń, który uczestniczy w kursie pobiera lekcje w dogodnym dla siebie terminie i o ustalonej przez siebie porze, więc nie musi z powodu nauki zaniedbywać innych obowiązków. Co więcej, firma nie musi szukać zastępstwa na czas kursu pracownika, co też ma niebagatelne znaczenie. Poza tym przełożeni mogą w łatwy sposób kontrolować postępy zatrudnionej osoby. Warto podkreślić, że e-szkolenie eliminuje ograniczenie jakim w normalnych warunkach staje się ilości osób uczestniczących w kursie. Nie trzeba czekać w kolejkach ani umawiać się na wolny termin. Program e-learningowy jest stale udoskonalany, poza tym na bieżąco wprowadza się do niego zmiany i poprawki, co sprawia, że staje się bardziej funkcjonalny i przyjazny dla użytkownika, a sami kursanci uczą się obsługiwać nowe programy. Wszyscy uczestnicy otrzymują dokładnie taką sama ilość materiałów, więc nie trzeba się martwić o ewentualne zaległości, ponieważ każda „lekcja” zostaje zapisana. Co więcej, nauka charakteryzuje się dużym urozmaiceniem, a to za sprawą użycia wielu różnych technik nauczania i korzystania z rozmaitych pomocy naukowych, takich jak filmy, muzyka, zadania do wykonania. Lektor nadzoruje każdego ucznia z osobna, co w normalnym trybie byłoby dość trudne do zrealizowania. Jednocześnie to na uczniu spoczywa odpowiedzialność za uzyskiwaną wiedzę i czynione postępy, co automatycznie wymusza na nim systematyczną naukę.

Obecnie coraz częściej e-learning funkcjonuje jako dopełnienie tradycyjnych lekcji prowadzonych w szkołach. Uczniowie otrzymują dodatkowe ćwiczenia, a nauczyciel wiedzę na temat osiągów oraz zaangażowania w naukę swoich podopiecznych. Może na tej podstawie wystawiać oceny i identyfikować braki, które dana osoba musi uzupełnić. E-learning jest odpowiedzią na wszystkie trudności, z którymi spotykamy się podczas zdobywanie wiedzy dotychczasową metodą. A zatem, jeśli tylko nadarza się taka okazja, to warto skorzystać z takiej możliwości.

<< Wróć do poprzedniej strony