Witamy na stronie Dobra Edukacja


Drukarnia Wrocław – podstawowe zasady przygotowywania plików do druku, których należy się trzymać

Dziś przygotowaliśmy bardzo pomocny artykuł dla tych, którzy w niedalekiej przyszłości zamierzają działać w branży poligraficznej. Być może myślicie o stażu w drukarni bądź firmie graficznej lub chcecie sami zacząć rozwijać swe umiejętności w tym kierunku? Albo chcecie zlecić wydruk ulotek i plakatów, a zależy Wam na tym, by wszystko wyszło po Waszej myśli, więc postanowiliście, że sami przygotujecie plik do wydruku? Przychodzimy Wam z pomocą i publikujemy wpis, w którym znajdziecie kilka podstawowych zasad, które koniecznie musicie zapamiętać i nauczyć się je stosować, jeśli poważnie myślicie o tym, by pracować w takim miejscu jak drukarnia Wrocław.


Zasady obowiązujące przy przygotowywaniu plików do wydruku


Pierwsza z ważnych kwestii to praca na pliku w skali 1:1, chyba że przygotowujemy materiał do wydruku wielkoformatowego, to powinniśmy podać informację o tym i wyraźnie napisać w jakiej skali został opracowany materiał, tak by drukarnia Wrocław wiedziała, że ma zostać sporządzony w większym formacie.

Trzeba pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie w pliku grafiki wektorowej, którą można skalować bez obaw o to, że straci na jakości.


Większość przedsiębiorstw poligraficznych wymaga, by plik przesłany do druku został zapisany w formacie PDF, głównie dlatego, by jego wygląd po otwarciu w innym programie, niż ten, w którym został stworzony nie uległ zmianie np. zdjęcia się nie przesunęły, tekst się „nie rozjechał”. A zatem, zapisując dokument w pliku PDF zyskujesz pewność, że drukarnia Wrocław przygotuje go w takiej formie, jak chcesz, a przecież na tym właśnie Ci zależy. Takie wymogi stawia swoim klientom m.in. firma gutenberg-drukarnia.pl.


Kolejna bardzo ważna kwestia to rozdzielczość zdjęć umieszczonych w pliku. Aby ich jakość podczas wydruku została zachowana, powinno się je zapisać w rozdzielczości nie niższej niż 300 dpi, chyba że dokument ma zostać wydrukowany w dużym formacie, to wtedy rozdzielczość grafik rastrowych może być niższa.
Znaczna większość, o ile nie każda drukarnia Wrocław, przygotowuje wydruki używając palety CMYK, więc lepiej zapisywać pliki właśnie w tej palecie kolorystycznej. Dzięki temu unikniemy mnóstwa niepotrzebnych problemów i dodatkowych opłat związanych z koniecznością ponownego wydruku dokumentów, gdy te nie spełnią naszych oczekiwań.


Podczas przygotowywania pliku do druku trzeba też pamiętać o spadach, zwłaszcza gdy niektóre elementy pojawiające się w pliku znajdują się zaraz przy krawędzi cięcia. Ich wielkość powinna wynosić co najmniej 1,5 mm, ale można zrobić i więcej.


Niezwykle ważne jest zachowanie marginesów wewnętrznych, czyli bezpiecznej odległości od środka dokumentu do jego krawędzi. W obszarze tym nie powinno się umieszczać żadnych ważnych elementów prezentacji, które mogłyby zostać ucięte, przedziurawione itp., ponieważ nie wpłynie to korzystnie na jej wygląd. Minimalna odległość, o której mówimy to nie mniej niż 3 cm.


Następna kwestia, na którą musimy zwrócić naszą uwagę to warstwa tekstowa. Trzeba pamiętać, że wielkość czcionek, którymi są napisane teksty nie może być mniejsza niż 5 pkt. (w przypadku tekstów czarnych) i 7 pkt. (w przypadku tekstów w kolorze). Co więcej, takie firmy jak drukarnia Wrocław zalecają, aby treści w czarnym kolorze miały jedną skalę kolorystyczną, dzięki czemu w trakcie wydruku litery nie ulegną rozmyciu i będą odpowiednio wyraźne. Wystrzegać się należy również przygotowywania tekstów w skali szarości, która znacząco wpływa na obniżenie ostrości krawędzi. Co więcej, najlepiej przed zapisaniem pliku w formacie PDF włączyć opcję „osadź czcionki w dokumencie” lub zamienić je na krzywe.


Na samym końcu warto dodać, że przy wydruku większej ilości stron, powinny zostać one ułożone w dokumencie w takiej kolejności, jak mają zostać wydrukowane. Dobrze jest również zaznaczyć frontową i tylną stronę. To znacznie ułatwia pracę drukarza i pozwala wystrzegać się pomyłek.

<< Wróć do poprzedniej strony