Witamy na stronie Dobra Edukacja


Czy mapy myśli pomagają w nauce?

Efektowna i szybka nauka to coś, co każdy z nas chce osiągnąć, by uczyć się z łatwością. W jaki sposób można ułatwić sobie ten proces? Dobrym pomysłem na usprawnienie nauki są mapy myśli. Czym są?

To wyjątkowy sposób na tworzenie notatek, których ciekawa graficzna wersja pomaga szybciej zapamiętać konkretny materiał. Nie wymaga ona zdolności plastycznych, ale dzięki zaangażowaniu do pracy większego obszaru mózgu i użycia barwnych pisaków i elementów, wiedza sama wchodzi do głowy. Tworzenie map myśli jest bardzo proste – wystarczy w centralnym miejscu kartki napisać główne hasło czy temat, którego nauki się podejmujemy. Kolorowo, dzięki rysunkom, strzałkom i kształtom opisujmy nasze skojarzenia wokół głównego tematu – skrócone definicje, daty, ważne zagadnienia. Im ważniejsze jest konkretne słowo, tym mocniej musimy je zaakcentować na naszej mapie. Stworzona przez Tony'ego i Barry'ego Buzana koncepcja map myśli zachęca do stosowania różnych styli pisma, kolorów, nawet problematycznych kwesti – wszelkich skojarzeń z tematem, które pomogą nam szybko zapamiętać całe zagadnienie.

Paradoksalnie, im bardziej abstrakcyjna i szalona mapa myśli, tym lepiej – dzięki temu jeszcze łatwiej ją sobie przyswoić i wynieść z takiego pozornie prostego rysunku dużo wiedzy, którą przy nauce z klasycznych notatek pewnie studiowalibyśmy przez kilka dni. Metoda ta odznacza się wysoką skutecznością, ale także tym, że do notatki zawsze można dodać kolejne skojarzenia. Szczególnie sprawdza się u wzrokowców, ale każdy uczeń czy student powinien sam spróbować nauki w ten sposób.

<< Wróć do poprzedniej strony